امروز یکشنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

شرکت پیشگامان توسعه پرواز

  • آموزش خلبانی شخصی
  • پروازهای تفریحی
  • خدمات هوانوردی

انتقال دانش ساخت هواپیما از رم به یزد...

انتقال دانش ساخت هواپیما از رم به یزد

سیدعبدالرضا حسینی نسب روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: بر اساس این قرارداد که از تیر ماه امسال اجرا می شود کارخانه ایتالیایی در مدت ۲۴ ماه دانش فنی ساخت هواپیماهای کم سرنشین دو تا ۱۲ نفره را در اختیار شرکت توسعه پروار یزد قرار می دهد و نخستین کارخانه تولید هواپیما در خاورمیانه در یزد راه اندازی و محصولات آن به ۱۵ کشور صادر خواهد شد.
وی خاطر نشان کرد: اجرای این قرارداد که بهمن سال گذشته در سفر رئیس جمهوری به ایتالیا و با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت به امضا رسید مانع خروج ارز با حجم بسیار زیاد برای خرید قطعات و هواپیماهای آموزشی نظامی و غیر نظامی می شود و خرید پیشرفته ترین هواپیمای دنیا بدون خروج ارز، گمرک و هزینه زیاد حمل و نقل هواپیما امکان پذیر خواهد شد.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه تمام آلیاژهای تولید هواپیما از سالها پیش در کشورمان موجود است قیمت تمام شده انواع محصول ها نسبت به مشابه آن در اروپا برای کشورمان ٣٠ درصد کاهش می یابد و مهمتر از همه اینکه ایران به طور کامل صاحب دانش فنی تولید هواپیما خواهد شد.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان توسعه پرواز یزد اظهار کرد: بر اساس قرارداد منعقد شده علاوه بر اعزام نیروی متخصص از ایران به اروپا برای آموزش، یک هواپیما نیز در این مدت (۲۴ ماه) به صورت کاملاً مجزا با طراحی مشترک متخصصان شرکت توسعه پرواز یزد و تکنام ایتالیا با نامی ایرانی در کشورمان تولید می شود.
وی با بیان اینکه انعقاد چنین قراردادی در خاورمیانه بی سابقه است، افزود: چشم انداز شرکت توسعه پرواز یزد تا ١٠ ساله تولید هواپیماهای ۵٠ تا ٧٠ نفره از طریق انتقال دانش است.
حسینی نسب گفت: فعالیت شرکت توسعه پرواز یزد از سال ۱۳۹۱ با سرمایه گذاری ۱۸ میلیارد ریال و با خرید دو فروند هواپیما، ساخت آشیانه و تمامی امکانات کمک آموزشی به منظور آموزش خلبانی در فرودگاه بین المللی شهید صدوقی آغاز شد و طی دو سال فعالیت نزدیک به ۲۵ نفر گواهینامه دریافت کردند.
وی با اشاره به مشکلاتی که گریبانگیر این شرکت در روند کار آموزش و خدمات دهی فنی به هواپیماها شده بود، افزود: درخصوص قطعات، لوازم و موارد مصرفی مورد نیاز هواپیماهای آموزشی با مشکل عمده مواجه بودیم و هزینه های زیادی متحمل شدیم.
** دو اختراعی که توسعه پرواز را دانش بنیان کرد
این نخبه یزدی با اشاره به همکاری شماری از نخبگان این استان با شرکت توسعه پرواز برای رفع مشکلات این شرکت خاطرنشان کرد: ثبت دو اختراع شامل پمپ سوخت رسان و ژنراتور برق سبب شد اوایل سال ۱۳۹۴ به شرکت دانش بنیان تبدیل شویم؛ این اختراع ها اکنون به تولید انبوه رسیده و دیگر استان ها و نیروهای نظامی کشور نیز از آن بهره مند می شوند.
حسینی نسب با بیان اینکه شرکت های سازنده هواپیما در اروپا به دنبال سوختهای ارزان قیمت از جمله بنزین سوپر رفته اند که استهلاک هواپیما را نیز تا ۸۰ درصد کاهش می دهد، افزود: دستگاه اختراع شده در شرکت توسعه پرواز یزد به گونه ای است که با هوای فشرده سوخت را از مخزن به هواپیما منتقل می کند.
** آغاز مذاکره با شرکت ایتالیایی
مدیرعامل شرکت توسعه پرواز یزد گفت: پس از این اختراع ها به دنبال قطعات مهمتر رفتیم و در این راستا با شرکت تکنام (tecnam) بزرگترین کارخانه سازنده هواپیمای ۲ تا ۱۲ نفره در دنیا مذاکراه هایی انجام دادیم.
‘این کارخانه ایتالیایی از سال ۱۹۴۶ به ساخت هواپیماهای مختلف روی آورده و از سال ۲۰۰۳ رتبه نخست فروش دنیا از جمله بازار آمریکا را به خود اختصاص داده، به طوری که حتی شرکتی را نیز در فلوریدا آمریکا تاسیس کرده است.’
حسینی نسب با اشاره به فروش فراوان محصولات کارخانه تکنام به ایران در ۱۰ سال اخیر افزود: با این کارخانه مکاتبه ها و مذاکره هایی انجام دادیم و آنها با کسب اطلاعات مورد نیاز، توان شرکت را سنجیدند و در نخستین ملاقات موافقت کتبی خود مبنی بر انتقال دانش به کشورمان بر اساس درخواست مطرح شده را اعلام کردند.
وی خاطر نشان کرد: فعالیت های شرکت توسعه پرواز یزد برای کسب دانش ساخت هواپیما در ایران با توجه به بند ۶ ابلاغیه رهبر معظم انقلاب در سال ۱۳۹۴ مبنی بر اهتمام به انتقال دانش و تکنولوژی صورت گرفته است.
** اظهارات طعنه آمیز برخی بزرگان صنعت هوایی
این نخبه یزدی گفت: برخی از بزرگان صنعت هوایی کشور پس از اطلاع از اهداف و برنامه های شرکت توسعه پرواز یزد به ما اعلام کردند که کارخانه تکنام ایتالیا حتی پاسخ ایمیل شما را نخواهد داد چه برسد به اینکه دانش خود را در اختیارتان قرار دهد؛ با این حال مذاکرات را با این شرکت نامدار آغاز کردیم که با استقبال طرف مقابل مواجه شد.
وی با بیان اینکه اکنون ۱۰۰ فروند از محصولات شرکت تکنام در آسمان ایران پرواز می کند، افزود: این کارخانه پیش از این درخواست های متعددی از کشورهای مختلف از جمله ایران برای خرید دانش ساخت هواپیما داشته که به همه آنها پاسخ منفی داده بود.
مدیرعامل شرکت توسعه پرواز یزد با بیان اینکه همه مذاکره ها تا زمان عقد قرارداد محرمانه پیش رفت، اظهار کرد: پس از امضای تفاهم‌نامه برای دریافت مجوز اقدام کرده و توانستیم برای نخستین بار در کشور مجوز احداث کارخانه هواپیماسازی را از وزارت صنعت، معدن و تجارت دریافت کنیم.
حسینی نسب نبود قطعات هواپیماهای آموزشی، استهلاک سریع آنها و نبود هواپیماهای جدید در کشور را از مشکلات آموزش خلبانی در ایران عنوان کرد و افزود: هواپیماهایی که قرار است در ایران ساخته شود به طور کامل آموزش های نظامی و غیرنظامی را پوشش می دهد و دیگر هیچ نیازی برای خرید هواپیما به منظور آموزش نخواهد بود.
وی با اشاره به نبود ایرتاکسی (تاکسی هوایی) و تاخیرهای طولانی مدت پرواز هواپیماها در ایران تصریح کرد: در صورتی که ایرلاین های کشورمان از هواپیماهای کم سرنشین استفاده کنند هزینه های آنها در هواپیماهای بزرگ تا ۳۰ درصد کاهش می یابد.
این نخبه یزدی که در سفر بهمن سال گذشته حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری به ایتالیا حضور داشته است، گفت: با توجه به اینکه شرکت دانش بنیان توسعه پرواز یزد درخصوص دانش فنی ساخت هواپیما اقدامات و تحقیقات بزرگی را انجام داده و زمینه کاری آن متناسب با تولید در کشور بوده از بین ۴۰۰ شرکت، جزء ۲۱ شرکت منتخب در سفر رئیس جمهوری به ایتالیا قرار گرفت و قرارداد ۳۰ میلیون یورویی با شرکت تکنام در این سفر به امضا رسید.
** راه اندازی نخستین مرکز توسعه و رشد علوم و فنون هوایی در یزد
حسینی نسب با اشاره به نشست اخیر خود با سیدمحمدرضا سیدحسینی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد گفت: معاون استاندار در این نشست با تاکید بر توجه ویژه مسئولان استان به شرکت های دانش بنیان، به درخواست واگذاری ۱۰۰ هکتار زمین در اسرع وقت برای اجرای طرح های این شرکت و راه اندازی نخستین مرکز توسعه و رشد علوم و فنون هوایی کشور در یزد وقت قول مساعد داد.
وی با بیان اینکه کارخانه هواپیماسازی توسعه پرواز یزد برای ۲۷۰ نفر شغل ایجاد خواهد کرد، خاطر نشان کرد: صنعت هوافضا، های تک و بدون آلودگی و مصرف آب است و امیدواریم با حمایت مسئولان استان یزد و کشور بتوانیم به زودی دانش تولید هواپیما را بومی سازی کنیم.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان توسعه پرواز با اشاره به برنامه ریزی این شرکت برای واگذاری بخشی از سهام به مردم استان یزد، از نخبگان و فارغ التحصیلان رشته های هوافضا و تعمیر و نگهداری برای همکاری دعوت به عمل آورد.
استان یزد با جمعیت یک میلیون و ۷۰ هزار نفر در فاصله ۶۲۰ کیلومتری تهران پایتخت ایران قرار گرفته و با استان های اصفهان، فارس، خراسان جنوبی و کرمان همجوار است.
این استان با دارا بودن ظرفیت های فراوان و موقعیت راهبردی و ممتاز از مهم ترین قطب های سرمایه گذاری در بخش های میراث فرهنگی، گردشگری، صنعت و معدن، حمل و نقل، توسعه آموزش عالی، آموزش و پرورش، پزشکی و توریسم درمانی محسوب می شود.
یزد نخستین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی جهان است و با عناوینی از جمله شهر بادگیرها، شهر کار و کاریز و کاهگل، دارالعباده، دارالعلم و دارالعمل، حسینیه ایران، شهر دوچرخه ها، شیرینی، شهر قنات و قنوت و قناعت و شهر آتش و آفتاب شناخته می شود.

بارتاب خبر: خبرگزاری ایرنا در تاریخ ۱۳۹۵/۰۴/۲۴