امروز جمعه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

شرکت پیشگامان توسعه پرواز

  • آموزش خلبانی شخصی
  • پروازهای تفریحی
  • خدمات هوانوردی

گرامیداشت روز قدس

11826631_253

1181031_469

 

 

روز جهانی قدس یکی از برجسته‌ترین و ماندگارترین یادگاران احیاگر اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه و آله وسلم) حضرت امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) و نماد صف‌بندی حق در مقابل باطل و مظهر حمایت جهانی از مردم رنج‌کشیده فلسطین است.

روز قدس نمایش وحدت و یکپارچگی جهان اسلام به ویژه ملت مسلمان ایران در موضوع فلسطین و حمایت از آرمان قدس شریف به مثابه مسأله اول جهان است. آرمانی که متعلق به همه ابناء آزادی‌خواه بشر و درد مشترک همه انسان‌های عدالت‌طلب به عنوان حادثه‌ای برای موحدین و مؤمنان در اعصار گذشته، حال و آینده از روزی که مسجدالاقصی پایه‌گذاری شد تا همیشه تاریخ است.

یوم‌الله قدس روز دمیدن خون تازه در رگ‌های امت اسلامی و برافراشته‌تر کردن پرچم مبارزه با رژیم صهیونیستی و مقاومت توأم با امید و معنویت تا آزادی فلسطین و محو کامل غاصب قبله اول مسلمین و جرثومه فساد یعنی رژیم جعلی، کودک‌کش و نژادپرست صهیونیستی است.

 

به تعبیر یاسر عرفات:« محرومان از وطن» و «محرومان در وطن». بر این اساس، توجه به سرنوشت فلسطین و فلسطینی‌ها و مسئلۀ آزادسازی قدسِ عزیز همواره در متنِ توجه شیعیان لبنان بوده است.
جنبش أمل نیز به‌مثابۀ جنبشی مقاوم در برابر مطامع اسرائیل، همواره حامی و پشتیبان مقاومت فلسطین بوده و خواهد بود. این توجه در بیانات و دیدگاه‌ها و مواضعِ رهبران جنبش تبلور یافته است که از باب نمونه به چند مورد اشاره می‌کنم.
۱. مهم‌ترین سندِ جنبش أمل «منشور جنبش» است که امام صدر آن را نگاشت و تا امروز هیچ تغییری نکرده است. این منشور نقشۀ‌ راه جنبش تلقی می‌شود و مفاد آن امروز محور همۀ فعالیت‌های جنبش است. بند ششم منشور به مسئلۀ فلسطین و سرزمین قدس پرداخته است و آن را درصدر اهتمام جنبش نشانده است:«کوشش برای آزادسازی فلسطین در صدر اهتمام جنبش ما قرار دارد.» همین عبارت میزانِ اهمیت مسئلۀ فلسطین را در جنبش امل نشان می‌دهد و همان‌گونه که در منشورهم مذکور است، آن را مایۀ افتخار خود تلقی می‌کند.

۲. مسجدالأقصی در تلقیِ ما، که آن را از امام صدر آموخته‌ایم، نشانۀ جهانی بودنِ اسلام است. این مسجد نباید از دستِ مسلمانان خارج شود؛ چراکه یکی از ارکان اسلام است. بر این اساس، همه باید برای بازگرداندن این مسجد و نجاتِ آن از دستِ یهودیان تلاش کنند. این موضوع به‌صراحت در تفسیر امام موسی صدر از آیات نخستین سورۀ اسراء آمده است.
۳. مخالفت و دشمنی ما با اسرائیل فقط جنبۀ نظامی ندارد. این دشمنی ابعادی تمدنی دارد. نژادپرستی در ذاتِ این رژیم سرشته است. یهودیان برداشتی نژادپرستانه از آیین یهودیت دارند و باید گفت که سببِ انحرافِ این دین شده‌اند. به بیانِ دیگر، این برداشتِ نژادپرستانۀ آنان جنبۀ دینی دارد و در متن تعالیم آنان است. با این رویکرد، اساساً، تجاوز و تعدی در سرشت و نگاهشان جای دارد. به این سبب، امام صدر وجودِ لبنانِ متکثر با فرقه‌های متعدد را که در کنار هم مسالمت‌آمیز زندگی می‌کنند، مخالف و نقض‌کنندۀ اسرائیل تلقی می‌کرد. اسرائیل وجود لبنان را برنمی‌تابید و همیشه در صدد حذف آن بود.
نهال مقاومت را امام صدر کاشت و جمهوری اسلامی آن نهال را پروراند و شهدا نیز آن را سیراب کردند. نامگذاری روز قدس از ابتکارات امام خمینی(ره) بود که حتی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به مسئلۀ فلسطین توجه داشت. پس از او جانشین خلف او، حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای نیز در همین مسیر حمایت از این مردم مظلوم قدم برداشت. ملت ایران نیز به تبع این دو رهبر و بر اساس حق‌خواهی خود همواره جزو حامیان مردم مظلوم فلسطین و دشمنان اسرائیل بوده‌اند. این عوامل امروز مقاومت را به‌چنان درخت تناوری بدل کرده است که اسرائیل درحال حاضر رسیدن به مطامع خود را فقط در خواب می‌بیند و ان شاء الله به زودی اثری از آن بر روی نقشه نخواهیم یافت.