امروز سه شنبه، ۱ خرداد ۱۴۰۳ | Tuesday، 21 May 2024

شرکت توسعه پرواز یزد

  • آموزش خلبانی شخصی
  • پروازهای تفریحی
  • خدمات هوانوردی

سازمان بین المللی هواپیمائی کشوری...

سازمان بین المللی هواپیمائی کشوری که اختصارا ایکائو نامیده میشود در ۷ دسامبر ۱۹۴۴ تشکیل گردید

سازمان جهانی ایکائو در آوریل ۱۹۴۷ پس از تصویب پیمان شیکاگو رسما موجودیت پیدا کرد

علت تصویب و تدوین پیمان شیکاگو و اعلامیه تشکیل کنفرانس چنین ترجمه شده است: نظر به اینکه پیشرفت و توسعه هواپیمائی کشوری بین المللی در آینده می تواند منشا کمک به ایجاد مودت و پیشرفت و حسن تفاهم و تحکیم روابط حسنه و حفظ آن در بین ملل و افراد جهان باشد و عدم استفاده صحیح از آن ممکن است امنیت عمومی را متزلزل ساخته،آن را به مخاطره اندازداین سازمان تشکیل می گردد.

دولت ایران در سال ۱۳۲۷ هجری شمسی رسما به پیمان شیکاگو پیوست و در نتیجه عضو ایکائو شد.

 بخشی از منشور ایکائو بشرح ذیل می باشد.

  • اطمینان از رشد منظم و ایمن هواپیمائی کشوری بین المللی در سراسر جهان
  •   ترغیب توسعه خطوط هوائی،فرودگاه ها و تسهیلات هوانوردی برای هواپیمائی کشوری بین المللی
  •  پاسخ به نیاز مردم جهان به حمل و نقل هوائی ایمن ،منظم، کارا و باصرفه
  •   افزایش ایمنی پروازها در ناوبری بین المللی
  •  ارتقاء عمومی همه ابعاد هوانوردی

پس از خاتمه جنگ جهانی دوم به منظور رشد بین اللملی صتعت هواپیمائی کشوری در سال ۱۹۴۴ میلادی با گردهمائی ۵۲ کشور در شیکاگو اولین قدم برای تشکیل سازمان هواپیمائی کشوری برداشته شد.. با پیشرفت صنعت هواپیمائی و توسعه آن بر اساس نیازهای حمل و نقل سریع جوامع تا کنون هشت بار پیمان شیکاگو اصلاح شده است و اعضاء این پیمان به ۱۸۹ کشور رسیده است. پیمان شیکاگو دارای ۱۹ ضمیمه(انکس ) به شرح ذیل میباشد:

این انکس ها موارد زیر را در بر میگیرند: گواهینامه کنترلرهای مراقبت پرواز،گواهینامه های تکنیسین تعمیر و نگهداری،گواهینامه خلبان و خدمه پرواز ،کتابهای مواد آموزشی مربوطه ،شرح مهارتهای ضروری و مختلف مورد نیاز و شرایط پزشکی استاندارد و سلامت عمومی خدمه پرواز و کنترلرهای مراقبت پرواز از طریق آزمایشهای پزشکی دوره ای. قوانین پروازی، اطلاعات هواشناسی،واحد های اندازه گیری مورد استفاده در هواپیمایی کشوری، عملیات هوانوردی، عملیات هوانوردی و دیگر اطلاعات مرتبط که باشند که شرح مختصری داده شد.

ایکائو یا سازمان بین‌المللی هوانوردی کشوری (به انگلیسی: International Civil Aviation Organization؛ به‌صورت مخفف ICAO)‏ یک نهاد تخصصی سازمان ملل متحد است. مأموریت ایکائو هماهنگ‌سازی استانداردهای بین‌المللی پروازی و مدیریت خطوط هوایی در سطح جهان است.

ایکائو بر اساس کنوانسیون شیکاگو ایجاد شده و بسیاری از کشورهای دنیا به آن پیوسته‌اند. مقر دائمی ایکائو در مونترال کانادا است، اما به‌طور موقت می‌تواند به محل دیگری منتقل شود. نپرداختن حق عضویت در این سازمان مانند سازمان ملل می‌تواند موجب تعلیق حق رأی آن عضو شود. قرارداد هواپیمایی کشوری بین‌المللی که سازمان ایکائو بر اساس آن تاسیس شده هواپیماها را به دو نوع کشوری و دولتی تقسیم کرده و اعلام داشته که این قرارداد فقط هواپیماهای کشوری را شامل می‌شود.